24 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Ağrı’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

Ağrı Valisi Musa Işın, kimsenin kimseye bir üstünlüğünün olmadığını, üstünlüğün takvada olduğunu söyledi.Ağrı merkeze bağlı Baloluk köyünde düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programına Ağrı Valisi Musa ışın, İl Milli Eğitim...

19 Nisan 2015 Pazar 16:18
Ağrı’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Ağrı Valisi Musa Işın, kimsenin kimseye bir üstünlüğünün olmadığını, üstünlüğün takvada olduğunu söyledi.

Ağrı merkeze bağlı Baloluk köyünde düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programına Ağrı Valisi Musa ışın, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, İl Müftü Yardımcısı Şevket Dilmaç ile çok sayıda vatandaş katıldı. Programda konuşan Ağrı Valisi Musa Işın, "Siz Kürtçe Mevlidi bilir misiniz? Orda diyor ki Allah’ım sana sonsuz şükürler olsun ki sen bizi beşerin hayırlısı olan Muhammed’e ümmet eyledin diyor. Allah diyor ki; ‘ben seni alemlere rahmet olarak gönderdim’ diyor. Dolayısıyla Peygamber Efendimiz gelmeden önceki cahiliye dönemindeki kabalıkları, zorlukları, kız çocuklarının diri diri gömüldüğünü, vahşetin diz boyu olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Onun için Cenabı Allah diyor ki ‘ben Peygamberi rahmet olarak gönderdim.’ Allah, Peygamberi bize rahmet olarak gönderdi. Eğer o olmasaydı, kâinat helake girerdi. Sizin bu Peygamber sevginiz olduğu sürece Cenabı Allah hiçbir zaman sizi mağdur etmez. Niye Asr-ı Saadet dönemi diyoruz. Çünkü Peygamber Efendimizin bütün adabı hazinesi o dönemde kullandığı için, çünkü o dönemde yaşayan bütün insanlar hem O’nun ahlakı ile ahlaklanmışlar hem de O’na teslim ve tevekkül içinde olmuşlardır. Yani kime? Cenabı Hakk’a karşı büyük bir teslim ve tevekkül içinde olmuşlardır. Asr-ı Saadet demek en mutlu asır demek, en mutlu zaman demek. Peki ben size sorarım o dönemde yaşayan insanların uçakları var mıydı? Yoktu. Arabaları var mıydı? Yoktu. Cep telefonları var mıydı? Yoktu. Yazlıkları, kışlıkları var mıydı? Yoktu. Yani zenginlikleri filan yoktu ama Asr-ı saadette yaşadılar onlar. Çünkü büyük bir teslimiyet vardı Allah’a, büyük bir tevekkül vardı Allah’a ve büyük bir şükür vardı. Yani Allah’ın verdiği bütün nimetlere şükür etmişlerdir. Azlığına, çokluğuna bakmamışlardır. Eğer insanoğlu şükür etmezse, kanaat içinde olmazsa hiçbir zaman mutlu ve mesut olamaz. Çünkü insanda büyük bir hırs vardır. Neyi verirsen ister, Ağrı’yı verirsen Türkiye’yi ister, Türkiye’yi verirsen dünyayı ister. Onun için, biz Peygamberin ahlakı ile ahlaklanırsak onun sünnetine tabi olursak, yani O’nun yaşadıklarını yaşarsak, biz bu dünyada mesut oluruz. Aksi takdirde değerli kardeşlerim, bir Müslüman Peygamber Efendimizin çizgisinden, yani halkasından çıkarsa hiçbir şey kalmaz. Onun için Peygamber Efendimizin ahlakına, sünneti seniyesine sımsıkı sarılalım” ifadelerini kullandı.

Cennetin kadınların ayakları altında olduğuna değinen Vali Işın, “Bakın kainatın efendisi Veda Hutbesi’nde diyor ki, zencinin yani siyahın beyaza beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Değerli kardeşlerim, Peygamber Efendimiz 1400 sene önce diyor ki; ‘beyazın siyaha, siyahın beyaza, üstünlüğü yoktur.’ Diyor ki ‘kadınların erkeklere, erkeklerin kadınlara hakları vardır.’ Değerli kardeşlerim lütfen dikkat ediniz. Kadınlarımıza saygıda hiçbir zaman kusur etmeyeceğiz. Onlar bizim başımızın tacı. Peygamber Efendimiz kadınlar için diyor ki ‘cennet onların ayakları altındadır.’ Değerli kardeşlerim, onun için değerli hanım kardeşlerim Peygamber Efendimizin ve dinimizin size verdiği önemi lütfen idrak ediniz. Cennet erkeklerin ayakları altındadır demiyor, kadınların ayakları altındadır diyor. Yani ey erkekler size diyor ki; kızlarınıza, eşlerinize, annelerinize lütfen hürmet ediniz. Onları seviniz, onlara saygı gösteriniz, onlara zulmetmeyiniz diyor. Veda Hutbesi’nde yine bir başka şekilde diyor ki; Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap’a üstünlüğü yoktur. Yani diyor ki Kürt’ün Türk’e, Türk’ün Kürt’e üstünlüğü yoktur. İran’ın Türk’e, Türk’ün İran’a üstünlüğü yoktur. İngiliz’in Türk’e, Türk’ün İngiliz’e üstünlüğü yoktur. Yani üstünlük nerdedir, üstünlük diyor takvadadır. Yani üstünlük nedir. Peygamber Efendimizi sevmek, Peygamber Efendimizi takip etmek, ne yapmışsa onu yapmak, Allah ne emretmişse onu yapmaktır. Dolayısıyla hepimiz eşitiz. Kur’an-ı Kerim’de diyor ki, ‘müminler kardeştir.’ Yani Müslüman olmayanlarla da yaratılışta eşitiz diyor, yani burada bizim tek unsurumuz Cenabı Hakk’a kul olmaktır. Onun ötesinde bizim hiçbir özelliğimiz yoktur” dedi.

Programda ilahi okuyan küçük kız çocukları ile yakından ilgilenen Vali Işın, çocuklara çeşitli hediyeler verdi. Program okunan ilahiler ve mevlidi şerif ile son buldu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV