31 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Bingöl’de Böbrek Taşı Hastaları Artık Sevk Edilmeyecek

Bingöl’de sık sık çevre illere sevk edilen böbrek taşı hastaları, artık Bingöl’de tedavi edilecek.Bölgenin taş hastalıkları açısından endemik bir bölge olduğunu belirten Özel Bingöl Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Sulhan,...

18 Nisan 2015 Cumartesi 16:37
Bingöl’de Böbrek Taşı Hastaları Artık Sevk Edilmeyecek
Bingöl’de sık sık çevre illere sevk edilen böbrek taşı hastaları, artık Bingöl’de tedavi edilecek.

Bölgenin taş hastalıkları açısından endemik bir bölge olduğunu belirten Özel Bingöl Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Sulhan, özellikle Bingöl’de çok sayıda taş hastalarının mevcut olduğunu söyledi. Op. Dr. Sulhan, "Taşlar böbrek, üreter ve mesanede olmak üzere üç bölgede bulunabilir. Böbrek taşlarının tedavisinde asıl amaç böbreğe en az zararı vererek maksimum taşsızlık sağlamaktır. Geçmişte açık cerrahi ile tedavi edilen böbrek taşları, yeni nesil flexible üreteroskopların ve holmium lazer gibi etkin ve güvenli taş kırıcıların geliştirilmesi ile retrograde intrarenal cerrahi (RIRS) taş tedavisinde önemli bir alternatif haline gelmiştir dedi.

Öze Bingöl Hastanesi’nde Üreteroskopi (URS), Retrograde Intrarenal (RIRS), Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) uygulamalarının başladığını kaydeden Op. Dr. Sulhan, "Genellikle il dışına sevk edilen ve üniversitelerde aylarca operasyon için sıra beklemek zorunda kalan taş hastalarımız için şifa kapısı olmayı arzuluyoruz. Pediatrik hastalar ve üreter darlığı olan hastalarımız için de en ince URS olarak kabul edilen Ultrathin URS‘nin de hastanemizde kullanımına başlamış olması son derece gurur verici ve önemlidir. Bölgemiz için ciddi bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bu sistemlerin tümünü Bingöl’e kazandırmış olmanın haklı gururunu taşıyoruz. Artık Bingöl taş hastalarını çevre illere sevk ettirmeyecektir. Taş hastalarının yüzde 100’üne yakını tedavi edebileceğimizi umut ediyorum" dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV