22 Eylül 2020 Salı

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

DEĞİŞİMLE SORUNLAR SONA ERECEK Mİ?

24 Ocak 2016, 22:25
DEĞİŞİMLE SORUNLAR SONA ERECEK Mİ?
Mehmet Bilgin
 Kırıkhansporda yeni bir dönem başlıyor. Kulüp yönetiminin olağanüstü kongre kararı aldığı Kırıkhansporda yeni yönetim için arayışlar sürüyor.
Kırıkhanspor için bir kurtuluş reçetesi olarak görülen genel kurul öncesi kamuoyuyla paylaşmam gereken çok konu var olduğuna inanıyorum.
Bunların başında Kırıkhansporun bu noktalara gelmesinin temelinde yatan yanlışlıklar…
Kırıkhanspor para basan değil sürekli para yiyen bir yer konumundadır. Kulübün sürekli ve artan bir masrafı var. Buna karşılık, gelir sadece, TFF ve İDDİA’dan gelen pay miktarıdır. Açıklar yönetici, belediye ve diğer yardımlarla kapatılmaya çalışılır.
Kırıkhanspor’da yapılan yanlış transferler bununla birlikte teknik direktör değişimi yüzünden maddi açıkları sürekli artmıştır. Sezon başında yapılan transferlerin yetersizliği karşısında her sezon ara transfer döneminde nerdeyse takımın yarısından çoğu gönderilip yapılan transferle yeni bir takım oluşturuluyor.
Kulübün güçlü maddi imkanı olmaması nedeniyle transferler futbolcunun kalitesine göre değil, bedeline göre gerçekleştirilmesi nedeniyle bu tür yanlışlıklar yaşandı. Sadece Kırıkhansporda mı bu tür olaylar yaşanıyor, asla. Her takımda bu tür sorunlar yaşandığı da unutulmalı.
Bugün, Kırıkhanspor’da heyecanlı bir süreç yaşanıyor. Yeni bir teknik heyet, yeni bir yönetim iş başına gelmek üzere. Pekala bu değişimler sorunların bitmesine neden olacak mı? Asıl soru bu olmalı?
Kırıkhansporda yeni yönetim kurulunun, belediye güdümünde olacağı kesin. Yani patron Belediye olacak.
Hacı Kocacık gitti, Belediye gelecek. Oysaki, Kırıkhanspor başkanlığına aday olacak bir kimsenin en azından her yıl 150-200 bin lirayı kulübe hibe etmesi gerekir. Yine yönetici koltuğuna oturmak isteyenler için de bu bedel 10-20 bin Tl. olmalı. Kulübe işin başlangıcında sıcak para lazım. Bunu baştan kabullenmek gerek. O koltuğa oturmak kolay olabilir ama bir bedeli de olmalı.
Bugün, Kırıkhansporda Hacı Kocacık istenmeyen adam ilan edildi. Oysaki, 4 yıldır bu kişinin kulüpte 700-800 bin Tl. parası kaldı. Eleştiren insanlar acaba Kırıkhanspora kaç kuruş yardım etmiştir. Bugün kaç kişi bu kadar parayı verebilir veya kulüpte bekletebilir. Özellikle, böylesine ekonomik bir sıkıntının yaşandığı süreçte. Hacı Kocacık kulübü iyi yönetememiş olabilir ama bu kulübün maddi yükünü çekmiştir.
Ayrıca, Kırıkhansporun bugünkü duruma düşmesine neden olan yalnızca Hacı Kocacık değildir. Bazı menfaat çevrelerinin Kırıkhanspor Başkanlığına getirmek için gayret gösterdiği Veli Özdoğan’da Hacı Kocacık kadar sorumludur. Çünkü yapılan tüm transferler bu iki isim tarafından gerçekleştirilmiştir. Veli Özdoğan, çalışma arkadaşlarına dahi saygı göstermeyen bir anlayış içerisinde olmasıyla iyi bir başkan olması mümkün değildir. Ayrıca bu sezon başında yaptığı davranışlarla kulüp içinde adeta başkan rolü üstlenmek istemiş, yönetim içinde bir bölünmeye ve çatışmaya neden olmuştur. Böyle bir kişinin, Kırıkhansporda başkan olması için gayret sarfedilmesi manidardır. Yöneticilerle olan şahsi kinlerini Kırıkhanspor üzerinden gidermeye çalışanlara zemin hazırlayan Özdoğan, Kırıkhanspora başkan olması halinde başarıya değil, bataklığa sürükler. Çünkü,bunu yöneticiliği döneminde bizler açıkça yaşadık, uzlaştırıcı değil bölücü bir kimliğe sahip.
Kırıkhansporun başarılı olması ve bu kötü süreçten kurtulması için yeni bir ekip oluşturulmalı. Bugünkü yönetimden tamamen arındırılmış, maddi imkanı olan ve spordan anlayan bir ekip iş başına gelmeli. Kulüp yönetimi birlik ve beraberlik içerisinde olmalı. Oysaki, Hacı Kocacık döneminde bu birlik ve beraberlik sağlanamadı. Herkes her işe burnunu sokar oldu. Yönetimdeki görev dağılımına saygı duyulmadı. Yöneticilerin çoğu bu nedenle istifa etti. Çünkü görevlerini yapamaz oldular. Özellikle, toplantı olmadan alınan kararları imzalatmak için karar defteri elden ele dolaşır oldu.
Kırıkhansporda iş başına gelmek isteyenlere tavsiyem şu olacaktır:
Yönetim olarak birlik ve beraberlik içerisinde olunmalı. Yine, arkadaşlarınızın görevlerine saygı duyun, onların görev sahalarına müdahale etmeyin. Kulübün giderleri için elinizi cebinizden hiç çıkartmayacağınızı unutmayın. Sadece başkan değil tüm üyelerin bu maddi fedakarlık içerisinde olması gerekir. Yönetimde konuşulan konuları dışarıya çıkartmayın, dedikodulara müsaade etmeyin. Yönetim, teknik heyet, futbolcular ve çalışan arasında bir ciddi köprü olmasına gayret gösterin. Futbolcuların özel yaşamlarını takip edin.
Taraftar gruplarıyla iyi geçinin. Ama aradaki mesafeyi de koruyun. Taraftarların sesine kulak verin. Onlara karşın şeffaf olmaya gayret ediniz.
İlçe yöneticileriyle iyi geçinin. Onlarla kuracağınız sıcak ilişki, maddi kaynakların artmasını sağlayacaktır.
Kırıkhansporu her daim siyasetten uzak tutmaya gayret gösteriniz. Bilinizki, Kırıkhanspora her partiden gönül veren insanlar var. Bu nedenle her partiye her siyasetçiye aynı yakınlıkta olunuz. Siyasetçiler, Kırıkhanspora yakın olmak zorundadır. Kırıkhanspora yardım elini uzatmayan, sahip çıkmayan her siyasetçi kaybetmeye mahkumdur.
Sporseverlerin gözü ve kulağı 13 Şubat gününe çevrildi. Tarihi bir günün ne doğuracağını hep birlikte göreceğiz. Ancak o süreçten önce, daha önce yaşanan sıkıntıları gündeme taşıyarak bu hatalardan kaçınılması ve yeni yönetimin bu anlayış içerisinde oluşturulmasına vesile olmak istedim.
Başarıdan başarıya koşan bir Kırıkhanspor’a olan özlemimizin sona ermesi dileğiyle…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV