22 Eylül 2020 Salı

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Meb Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık: “türkiye’de Okullaşma Oranı Yüzde 100’e Ulaştı”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, son 10 yapılan çalışmalar sonucunda okullaşma oranının neredeyse yüzde 100’e ulaştığını söyledi.MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce 12 ilde 120 okulu...

17 Nisan 2015 Cuma 19:12
Meb Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık: “türkiye’de Okullaşma Oranı Yüzde 100’e Ulaştı”
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, son 10 yapılan çalışmalar sonucunda okullaşma oranının neredeyse yüzde 100’e ulaştığını söyledi.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce 12 ilde 120 okulu kapsayan "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi" kapsamında Mardin’de muhtar, imam, kanaat önderleri ve okul yöneticilerinin katıldığı toplantı düzenlendi.

Mardin’deki özel bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, okula düzenli olarak devam etme alışkanlığını erken yaşta edinen çocukların tüm eğitim hayatları boyunca bu alışkanlığı sürdürdüğünü ifade etti.

Kocabıyık, “Bakanlığımızın son 10 yılda yürüttüğü çalışmalar sonucunda okullaşma oranı neredeyse yüzde 100’e ulaştı. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında bu oran ilkokulda net yüzde 96,30, ortaöğretimde de yüzde 94,35 olarak gerçekleşti. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere çocuklarımızın okula erişimindeki sorunlar önemli ölçüde çözülmüştür. Fakat onları okulda tutma ve ortaöğretimden diploma alarak mezun etmede henüz kat etmemiz gereken uzun bir yolumuzun olduğunu görmekteyiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise okula devamın artırılması için ailelerin yanı sıra, din görevlileri ve muhtarların da gayret içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt da kanaat önderleri ve okul idarecilerinin desteği ve çalışmalarıyla önemli başarılara imza atılacağına inandığını aktardı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombatı ise AB’nin Türkiye’ye desteklerinin devam edeceğini, projeyi son derece önemsediklerini vurguladı.

Mardin Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, çocukların okula devam etmesi için birçok imkânın sunulduğuna dikkati çekerek, okula devamın sürekliliği için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV