26 Ekim 2020 Pazartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Anadolu Lisesi’nden Doğalgaz Tesisatçılarına İngilterede’de Staj İmkanı

Erzincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi doğalgaz tesisatı bölümü okuyan öğrencilere İngiltere’de staj imkânı sunuyor.Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde Refahiye Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tercan Mesleki...

14 Nisan 2015 Salı 15:52
Anadolu Lisesi’nden Doğalgaz Tesisatçılarına İngilterede’de Staj İmkanı
Erzincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi doğalgaz tesisatı bölümü okuyan öğrencilere İngiltere’de staj imkânı sunuyor.

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde Refahiye Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tercan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Erzincan Mesleki Eğitim Merkezinin katılımı ile oluşturulan konsorsiyum adına Mart 2014 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunulan “Doğalgaz Tesisatçılığında İleri Kaynak Teknolojileri Stajı” isimli proje Ulusal Ajans tarafından kabul edilerek 12.04.2015-09.05.2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Dudley kentinde bulunan Dudley College’de uygulanacağı öğrenildi.

Proje, konsorsiyum ortağı okulların Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanlarında öğrenim gören 23 öğrenciyi kapsamakta olduğu ve öğrencilerin kendi alanlarında elde etmiş oldukları başarıya göre değerlendirilerek projeye katılmaya hak kazandıkları belirtildi.

Projenin amacı ve içeriği hakkında bilgi veren Okul Müdürü Bahadır Sazlı “Bildiğiniz üzere okulumuz son yıllarda proje tabanlı eğitim ve öğretime ağırlık vererek öğrencilerimizin, salt bilgiden ziyade uygulama ve analiz etme yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmalarındaki başarımızı bu alanda da sürdürmekteyiz. Önceki yıllarda da okulumuz tarafından hazırlanan Leonardo da Vinci projeleri Ulusal Ajans tarafından kabul edilerek uygulanmıştır.

Proje ile enerji (petrol, doğalgaz) nakil hatlarının geçiş güzergâhında bulunan Ülkemizde bu alanda yapılacak yatırımlarda ihtiyaç duyulan nitelikli personelin yetiştirilmesi, modern diller aracılığı ile yetiştirilen personelin uluslararası şirketlerde istihdamlarının sağlanması, ortak Avrupa işgücü piyasasına nitelikli personel kazandırılması ve Ülkemizde bu alanda hizmet veren şirketlerinde dünya pazarında yer almasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Ümit ediyoruz ki bu alanda eğitim alan öğrencilerimiz; önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) görev alarak İngiltere’de elde etmiş oldukları deneyimleri uygulama imkânı bulacaklardır.” dedi.

Konu hakkında İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün ise ”Mesleki ve Teknik Okullarımızın Erasmus+ programı kapsamında Mart 2014 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunmuş oldukları beş projenin üçünün kabul edilmesi bu alanda ne denli deneyime sahip olduğumuzu göstermektedir.2015 yılı içerisinde toplamda 60 öğrencimiz ve 2 yönetici ve 4 öğretmenimiz İngiltere’de staj çalışmalarına katılacaklardır. Bu İlimiz için elbette önemli bir kazanımdır. Önceki yıllarda Leonardo da Vinci veya yeni adı ile Erasmus+ programı kapsamında yurtdışında bulunmuş öğrencilerimizdeki gözle görülür değişim, bu tip projelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu proje kapsamında yurtdışında bulunmuş öğrencilerimizin piyasa tarafından tercih edilmeleri ise onlar açısından ayrı bir avantaj oluşturmaktadır.” dedi.

Yapılan yemekli toplantıda, projeye katılan öğrenci velilerinin bilgilendirilerek elde edecekleri deneyimler hakkında kendilerine bilgi verilmelerinin ardından İngiltere’ye gitmek üzere uğurlandığı belirtildi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV