24 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Büyükşehir Belediyesi Projesi Bm İnternet Sitesinde

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ekim 2014 tarihinde başlatılan “Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlara Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim” projesinin, Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi tarafından başarılı bulunduğu ve BM’nin...

17 Nisan 2015 Cuma 16:19
Büyükşehir Belediyesi Projesi Bm İnternet Sitesinde
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ekim 2014 tarihinde başlatılan “Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlara Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim” projesinin, Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi tarafından başarılı bulunduğu ve BM’nin internet sitesi UN WOMEN’da 2 sayfa yer verilerek projeden övgüyle söz edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada; Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in öncülüğünde gerçekleştirilen projede, ilk olarak, Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi ve Kadın Dayanışma ve Danışma Merkezi çalışanları eğitildi. Ardından kentte sağlık da dahil olmak üzere, pek çok alanda belediye hizmetlerine ilişkin cinsiyet analizleri gerçekleştirildi. Bu süreçte, kent kırsalında yaşayan kadınların kanser erken teşhis ve tarama hizmetlerinden yararlanamadığı ortaya çıktı. Kanser taraması kent merkezinde Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulmasına karşın, kırsal kesimde yaşayan kadınlar bilgi eksikliği, randevu alamama, ulaşım maliyeti veya eşlerinin izin vermemesi gibi nedenlerle bu hizmetten yararlanamıyordu.

30 BİN KADIN

Büyükşehir Belediyesi bu sorunun çözümüne yardımcı olmak için, kırsaldaki kadınlara yönelik çalışma başlattı. BM’in UN WOMEN sitesindeki haberde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili, “Türkiye’de meme kanseri kadınlar arasında en yaygın olan kanser türü ve ölümü engellemek için erken teşhis büyük önem taşıyor. Meme kanseri, ülkede en yaygın ölüm nedenleri arasında 8. sırada yer alıyor. Sağlık Bakanlığı her yıl 30 bin kadının bu hastalığa yakalandığı bilgisini veriyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kırsal kesiminde yaşayan kadınlar için tarama çalışmasını, Kasım 2013 tarihinde, BM Kadın Birimi tarafından sunulan ‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme‘ eğitimi aldıktan sonra, 2014 yılının sonlarına doğru başlatmıştı” denildi.

TARAMASI YAPILAN 659 KADINDAN BİRİ

BM internet sitesinde yer alan yazıda: “Büyükşehir Belediyesi, muhtarlar aracılığıyla kırsal kesimde yaşayan kadınlara ulaşarak, kanser erken taramasının önemi hakkında eğitmeye ve bilgilendirme programı ile işe başladı. Eskişehir’e yaklaşık bir saat mesafede bulunan Hamamkarahisar köyünde yaşayan bir çiftçi ailesine mensup olan 65 yaşındaki Ümmügül, kanser taraması hizmeti verildiğini ilk kez muhtardan duyduğunu belirterek “Bırakın hizmeti, taramayı oraya gitmeye bile olanağım yoktu” diyor. Ümmügül, Ekim 2014 tarihinde kırsal kesimde çalışmalar başladığından bu yana, kırsal kesimde yaşayan ve Eskişehir’deki Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde taraması yapılan 659 kadından biri” denilerek, çalışmalar hakkında şu bilgilere yer verildi:

KÖYLÜ KADINLAR İÇİN RANDEVU ALINIYOR

“Belediye, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde köylü kadınlar için randevu ayarlıyor ve onların köylerinden sağlık merkezine ulaşmalarını her pazartesi günü ücretsiz olarak sağlamaya devam ediyor. Tarama esnasında risk teşhis edildiğinde, kadınlar derhal hastaneye sevk ediliyor.”

PROJE SON DERECE ETKİLİ

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde görevli Dr. Ömür Önaçan ise, “Belediye ile işbirliğimiz, kırsal kesimde yaşayan kadınlar arasında meme ve rahim kanseri hakkında bilincin artırılması, teşhis ve tedavinin yapılmasının sağlanmasında son derece etkili oldu” diye belirtiyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV