01 Ekim 2020 Perşembe

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Halka Açık Konferans

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Duygu Erdoğdu, sınav kaygısının, öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olacağını ve başarının düşmesine yol açacağını...

18 Nisan 2015 Cumartesi 14:10
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Halka Açık Konferans
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Duygu Erdoğdu, sınav kaygısının, öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olacağını ve başarının düşmesine yol açacağını söyledi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde “Sınav Kaygısı” konulu halka açık konferans veren Dr. Erdoğdu, yoğun olan sınav kaygısının, başarının yansıtılması önünde engel oluşturduğuna vurgu yaptı.

Dr. Erdoğdu, kaygının, kişinin görünürde belirli bir uyaran olmaksızın yaşanan; bedensel, duygusal ve zihinsel belirtilerle kendini gösteren bir uyarılmışlık durumu olarak tanımlanırken, sınav kaygısında olduğu gibi bir uyaranla karşı karşıya gelindiğinde yani duruma bağlı olarak da yaşanabileceğine dikkati çekti.

“Belirli bir düzeye kadar yaşanan az miktardaki kaygı, öğrencide öğrenmeye motivasyon sağlayarak başarıya ulaşmayı kolaylaştırır” diyen Dr. Erdoğdu, şöyle devam etti:

“Yüksek düzeyde yaşanan yoğun sınav kaygısı başarısızlığa neden olur. Ebeveyn ve öğretmenlerin çocuk üzerinde kurduğu ders baskısı, çocukla ilgili olumsuz nitelendirmeleri ve kıyaslamalarda bulunmaları, çocuktan potansiyelinin üstünde başarı beklentisi içinde olmaları sınav kaygısının oluşmasındaki önemli etkenlerdir. Bunun haricinde, genellikle mükemmeliyetçi ve rekabetçi kişilik yapısındaki çocukların da sınava aşırı anlam yüklemeleri nedeniyle sınav kaygısı yaşama olasılıkları daha yüksektir.”

Dr. Erdoğdu, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV