30 Ekim 2020 Cuma

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Reşko Doğa Sporları Derneği’nden Madde Bağımlılığı Semineri

Hakkari Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği tarafından yürütülen “Hakkari’de Sağlık, Spor ve Umut Projesi” kapsamında gençlere uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları, madde bağımlılığı ve bunlardan korunmanın yolları hakkında...

17 Nisan 2015 Cuma 10:07
Reşko Doğa Sporları Derneği’nden Madde Bağımlılığı Semineri
Hakkari Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği tarafından yürütülen “Hakkari’de Sağlık, Spor ve Umut Projesi” kapsamında gençlere uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları, madde bağımlılığı ve bunlardan korunmanın yolları hakkında seminer verildi.

Hakkari Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen Hakkari’de madde bağımlısı öğrencilerin ve gençlerin spora kazandırılması ve madde bağımlılığı ile ilgili farkındalığın uyandırılması için yapılan ‘Hakkari’de Sağlık, Spor ve Umut Projesi’ kapsamında 13 gence verilen kayak eğitiminin ardından uyuşturucu ve uyarıcı maddenin zararları, madde bağımlılığı ve bunlardan korunmanın yolları ile ilgili seminer düzenlendi. Proje Koordinatörü Murat Adıyaman, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen Hakkari’de Sağlık, Spor ve Umut Projesi ile gençlere kayak eğitimleri ve madde bağımlılığı hakkında eğitimler verildiğini ifade ederek, ayrıca ilerleyen zamanlarda bu gençlere Zap Suyu’nda rafting eğitimleri vermeye başlayacaklarını söyledi.

Semineri veren Dr. Cem Çimen ise; sigara, alkol ve diğer uyuşturucu maddelerle ilgili sunum yaptıklarını, burada arkadaşlarının madde kullanımına hem başlamamaları için hem de eğer kullanıyorlarsa nasıl bırakacaklarıyla ilgili bilgi vermeye çalıştıkların söyledi. Çimen, “Özellikle Hakkari; hem İran hem de Irak’a sınır olduğu için uyuşturucu maddesi geçişi için tampon bölge gibi. Bu yüzden burada arkadaşlara bu maddeleri kullanan insanların nasıl göründüklerini, bu maddeleri kullanan insanların sosyal olarak nelere maruz kaldıklarını ve bu insanları nasıl tanıyabileceğimizi, nasıl müdahale edebileceğimiz hakkında kısaca bilgi vermek istedik. Bunun dışında sigarayı ve alkolü bırakmakla ilgili bilgiler de verdik. Onları yönlendirmeye çalıştık. Katılımcı arkadaşlarla soru cevap şeklinde konu hakkında sohbet ederek spor yapmanın başka uğraşlarla ilgilenmenin bu maddeleri bırakmakta faydalı olacağından bahsettik. Bu maddeleri kullanmanın hiçbir sıkıntıyı gidermediğini, aksine daha da fazla artırdığını, hem ekonomik hem sosyal olarak hem de ailesel olarak her şekilde insanlara zarar vereceğinden bahsetmeye çalıştık” dedi.

Seminere katılan Mazlum Tekçe isimli genç ise, sigara bağımlısı olduğunu ifade ederek, “Reşko Doğa Sporları Derneği üyesiyim. Daha öncede sporla uğraşıyordum, hocalarımızın düzenlemiş oldukları madde bağımlılığı ile ilgili seminere katıldık. Seminerin sonunda madde bağımlısı arkadaşlarım bende olmak üzere spora başladıktan sonra sigarayı bıraktık. Hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Sunum gayet bilgilendiriciydi. Biz sorduk cevabını aldık, gayet memnun kaldık” dedi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV