22 Eylül 2020 Salı

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

HATAY ESKİ VALİSİ YENER RAKICIOĞLU’NUN ARDINDAN

29 Ocak 2015, 09:02
HATAY ESKİ VALİSİ  YENER RAKICIOĞLU’NUN ARDINDAN
Kadir Aslan
Kadir ASLAN
05392979888

Emekli Hatay Valisi Yener Rakıcıoğlu 14 Ocak 2014 Çarşamba günü Ankara’da vefat etti.
Yener Rakıcıoğlu 1936 yılında Rize’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Erfelek, Aybastı, Posof, Altıntaş, Devrek, Keskin ve Orhangazi Kaymakamlıkları; Van, Kırşehir Vali Yardımcılığı; Adıyaman, Bitlis, Bolu, Sakarya ve 1999-2001 yıllarında da Hatay Valiliği yaptı. 04 Nisan 2001 tarihinde Hatay Valisi iken yaş haddinden emekli oldu.
Bir süredir beyin kanaması sebebiyle Ankara’da tedavi gören emekli Hatay Valisi Yener Rakıcıoğlu 79 yaşında vefat etti.
Ben, 40 yıldır Hatay’da pek çok vali ile tanıştım. Yener Rakıcıoğlu en çok beğendiğim valilerden birisiydi.
1999 yılı Sakarya depreminden sonra Hatay’a tayin edilmişti. Çalışmalara çok hızlı başladı ve kalıcı hizmetlere imza attı.
07 Kasım 1999’da Dörtyol’u ilk defa ziyaret etti. 19 Aralık 2000’de Dörtyol İlk Kurşun kutlamalarına katılan ilk Hatay Valisi oldu. İlk Kurşun Müzesi’ni ziyaret etti belediye yetkililerinden bilgiler aldı.
Hatay Valisi Yener Rakıcıoğlu, 19 Aralık 2000 tarihinde Dörtyol İl Kurşun Müzesi’nin ziyaret defterine şunları yazmıştır:
“Bu gün 19 Aralık 2000. İlk Kurşun’nun 82. Yıl dönümü.
Bizi bu günlere kavuşturanları bir kez daha hürmetle anıyor ve ruhları şad olsun diyorum. Ayrıca bu büyük günün anısını ebediyen yaşatacak olan bu güzel müzeyi açanları da tebrik ediyorum. Teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.
20 Kasım 2000 tarihinde Dörtyol’da, benim yazdığım, belediyenin kültür yayını olarak basılan “Dörtyol İlçesi Şehitlerimiz” adlı kitabın basın ve tanıtım toplantısına katıldı. Şehit ailelerine çeşitli ödüller verdi.
Hatay’a havaalanı yapılması, Valiliğe Hatay Devleti Vilayet Cumhuriyet Müzesi’nin açılmasını sağladı.
Genelkurmay Başkanlığı’na bir yazı yazarak Antakya tarihi ile Dörtyol’un Milli Mücadele ve İlk Kurşun’unu birleştirerek “Hatay Tarihi” olarak Hatay’ın bütün okullarında okutulmasını istemişti.
Hatay’dan ayrılırken Hataylılara şöyle seslenmişti:
“1,5 yıldır şerefle hizmet verdiğim Hatay’ımızdan ayrılıyorum.
81 vilayet içerisinde çok değişik kültürel, ekonomik, coğrafi ve sosyal bir yapıya sahip olan bu vilayete sahip çıksınlar. Ve bu vilayeti Türkiye çapında tanıtmaya çalışsınlar. Ben bu duygularla Hatay’dan ayrılıyorum. Allah’a ısmarladık” dedi ve Hatay’dan ayrıldı.
Emekli olduktan sonra Ankara’da karşılaştığı bir Hataylı’ya şunları söylemişti: “Hatay’da adam gibi adam milletvekilleri seçmediğiniz müddetçe hiçbir zaman hizmet göremez, ileriye gidemezsiniz!...”
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 2013 yılında “Hatay Valisi Yener Rakıcıoğlu 1999-2001” Hayatı ve çalışmaları Mezuniyet Tezi olarak hazırlanmıştı. Bu güzel eserini göremeden gitti…
15 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da toprağa verilen merhum Yener Rakıcıoğlu’na Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV