06 Temmuz 2020 Pazartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Telasemili doğmak kader değildir

Türkiye de 8 Mayıs 1993 yılından bu yana kutlanan “Dünya Talasemi Günü” ülkemizde de planlanan çeşitli aktivitelerle önemli bir halk sağlığı sorunu olan hemoglobinopatilerin gündemde tutulması ve bu sayede toplumun konu ile ilgili bilinçlendirilmesi, amacı ile İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü bir etkinlik gerçekleştirdi.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:10
Telasemili doğmak kader değildir
 İskenderun Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilen etkinliğe İlçe Sağlık Müdürü Dr.Volkan Yeter, ISTOHAD(iskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hasta Aileleri Dayanisma Dernegi) Başkanı Vural Taş, İl Millİ Eğitim personeli,öğrenciler,kamu kurumlarından temsilciler,hastalar ve hasta yakınları katılım gösterdi.


TÜRKİYE’DE 4000 HASTANIN 2500’Ü HATAY DOĞUMLU

İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter, Talasemi, diğer adıyla Akdeniz Anemisi, dünyada ve ülkemizde özellikle bölgemizde en sık görülen ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığı olduğunu ifade etti. Yeter, “Türkiye’deki 4000 hastanın 2500 civarı Hatay doğumludur. İskenderun’da merkezimize kayıtlı 600 civarı tedavi gören hastamız vardır. İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, sürekli kan nakli gerektiren ve doğru tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan, halk arasında Akdeniz Anemisi olarak bilinen Talasemi ve orak hücre hastalığındaki yeni doğumları engellemektir“ diye konuştu.

Sağlık Müdürü Yeter,Tedavisi zor olmasına rağmen tanısı basit bir kan testi ile (Hemoglobin Elektroforezi) konabilen bu hastalıkların önlenmesi son derece basit bir yöntem. Bu test ilçe sağlık müdürlüğüne bağlı talasemi biriminde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlenen etkinlikte Akdeniz Sağlık Meslek Lisesi Talasemi taşıyıcısı öğrencileri ve gönüllü genç sağlık liderleri senaryosunu kendilerinin yazdığı “Talasemili doğmak kader değildir.” konulu tiyatro oyunu sergiledi. Oyun izleyicilerden tam not aldı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV