06 Temmuz 2020 Pazartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Zahter ve Aba Güreşi Festivali Gerçekleştirildi

Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali” 5-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi

08 Mayıs 2018 Salı 12:04
Zahter ve Aba Güreşi Festivali Gerçekleştirildi
Altınözü'nün zeytin ve zeytinyağından sonraki en büyük gelir kaynağı olan zahterin bilimsel olarak tartışılmasını amaçlayan Altınözü Zahter ve Aba Güreşleri Festivali Altınözü ilçesi 15 Temmuz Milli İrade Parkı'nda gerçekleştirilen Aba Güreşleri ile sona erdi. 5-6 Mayıs tarihlerinde Altınözü’nde gerçekleştirilen festivalin ilk gününde Kozkalesi Mahallesi'nde temsili zahter hasadı gerçekleştirildi. Ardından Kozkalesi Çok Amaçlı Salonu'nda Zahterin faydaları ile ilgili seminer düzenlendi. Festivalin ikinci gününde Aba Güreşleri düzenlendi. İkinci gün 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda kurulan güreş alanındaki programa Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, AK Parti Altınözü İlçe Başkanı Yusuf Bulanık, MHP Altınözü İlçe Başkanı Adem Türk, İlçe Jandarma Komutanı Jnd. Yzb. Abdi Üçkuyu, İlçe Emniyet Amiri Mehmet Veysel Işık, kurum amirleri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Festival Açılış konuşmasını yapan kaymakam Bülent UYGUR, “İlçemiz, Kozkalesi, Kamberli, Yunushan ve Sofular Mahallerimizde toplamda 1200 dekar alanda 300 ton üretimi yapılan Altınözü Zahterini ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zahterin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen, Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali’ne hepiniz hoşgeldiniz. Altınözü’nde ne organizasyon yapıyorsak yapalım onu en iyisini yapmanın gayreti içerisinde olduk. Çünkü bizim halkımız en güzeline layık. Yaklaşık 18 aydır sizlerin hizmetinizdeyiz. Altınözü Belediye Başkanımla beraber Merkezi Hükümetten ne gibi hizmetler getirebiliriz? Yerelde neleri daha güzelini yapabilirizin gayreti içerisindeyiz. Altınözü’nde yüzümüz ak alnımız açık. Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz. Geçmişten cesaret alarak daha güzel hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Altınözü’nün iki ürününe zeytinden sonra dikkat çekmek istedik. Zahter borsası kurulması noktasında bir gayretlerimiz olacak.Festivalimiz ilçemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Belediye Başkanı Rıfat Sarı, "Altınözü'nde 2 Z var. Birisi zeytin ve zeytinyağı, ikincisi de zahterdir. İlk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirdiğimiz Zeytin ve Zeytinyağı Festivali gerçekleştirildi. Şimdi de zahteri ulusal ve uluslararası pazarda tanıtmak piyasa oluşturmak için bir festival düzenliyoruz. Zahterin yanı sıra tarihi sporumuz olan Aba Güreşlerini unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak adına Aba Güreşleri festivalini de Zahter Festivali ile birleştirdik. Festivallerimize katılan tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, festivalimizin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.Konuşmaların ardından Aba Güreşi müsabakaları gerçekleştirildi. Aba güreşini yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen organizasyon çekişmeli müsabakalara sahne oldu. Ulusal alanda yapılan müsabakalara yaklaşık 685sporcu katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından Altınözü 2. Geleneksel Aba Güreşi müsabakalarına gelen sporseverlerimiz, Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkındaki 7 Farklı kategoride mücadele eden güreşçilerimizin kıyasıya mücadelelerini izledi.Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali kapsamında düzenlenen aba güreşi müsabakalarında ağırsıklet kategorisinde, birinci İsa GÖÇEN( Kahramanmaraş),İkinci İbrahim SÜRMELİ( Altınözü), Üçüncü Enes BANDIRMA (Kahramanmaraş) oldu. Müsabakalarda yarışan ve dereceye giren sporcularımıza Kaymakam Bülent UYGUR ve Belediye Başkanı Rıfat SARI ödüllerini takdim etti.

Altınözü Zahter ve 2. Geleneksel Aba Güreşi Festivali kapsamında Zeytindalı Korosu konseri gerçekleştirildi. 15 Temmuz Milli İrade parkında saat 20.00’da gerçekleştirilen konseri çok sayıda vatandaş izledi.3 semavi din, farklı mezhep ve meslekten insanların bir araya gelerek oluşturduğu “Zeytindalı Korosu” sergilemiş oldukları müziklerle izleyicilerden tam not aldı.Yaklaşık 1 saat süren konserde Korosu’nun şefliğini Müzik öğretmeni Ümit TOKGÖZ yaptı. Festival Zeytindalı Korosu Konseriyle son buldu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV