24 Eylül 2020 Perşembe

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Iğdır Üniversitesi’nden 1. Uluslararası Şiir Şöleni

Iğdır Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Iğdır Şiir Şöleni yoğun ilgi gördü.Iğdır Kültür Merkezi’nde yapılan şiir şölenine Iğdır Valisi Davut Haner, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz,...

13 Nisan 2015 Pazartesi 15:37
Iğdır Üniversitesi’nden 1. Uluslararası Şiir Şöleni
Iğdır Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Iğdır Şiir Şöleni yoğun ilgi gördü.

Iğdır Kültür Merkezi’nde yapılan şiir şölenine Iğdır Valisi Davut Haner, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı. Şiir şölenin açılış konuşmasını yapan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi vererek, üniversitenin her geçen gün biraz daha büyüdüğünü söyledi. Rektör Yılmaz, “Üniversitemiz uluslararası boyuta gelmiştir. Başta Nahcıvan ve Azerbaycan olmak üzere çeşitli ülkelerle de bağlantılarımız, kültürel işbirliğimiz var. Üniversitemiz sayesinde, üç ülkeye sınır olan Iğdır bir kültür şehri olmuştur. Bu programı organize eden eğitimci Kemalettin Kalkan’a ve şiir şölenini onurlandıran şairlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Rektör Yılmaz, Aşık Veysel’in “Kara Toprak” şiirini de okudu.

Rektör Yılmaz’dan sonra konuşan Iğdırlı Eğitimci-Şair Kemalettin Kalkan da, “Iğdır Üniversitesi ile 1. Uluslararası Iğdır Şiir Şöleni gerçekleştiriyoruz. Iğdır’ı şiirde sayılı iller arasına sokacak bir organizasyona, Iğdır Üniversitesi ile işbirliği içinde imza attık. Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Bu organizasyona katılan şairlerimize de teşekkür ederim. Bu etkinliklerin devamı gelecektir. Haziran ayında daha geniş kapsamlı şiir şöleninde görüşmek üzere iyi dinlemeler diliyorum” dedi.

Şiir şölenine sayısız ünlü bestelere imza atan Vural Şahin, Ali Tekintüre, Mehmet Ali Demircan, ASKED Genel Başkanı Savaş Ünal, televizyon kanallarında sık sık görmeğe alıştığımız şair ve ses sanatçısı Ali Avni, buğulu sesiyle şiirlere hayat veren ünlü şiir yorumcusu Yurdagül Özay, Kırşehir’den Bektikli halk ozanı şiirin duayenlerinden İbrahim Düğer, Zübeyde Gökbulut ve Kırşehir’in sanatçılarından İdris Altuner, Gaziantep’ten büyük üstat Mehmet Nazar, Adana’dan şair Baki Yıldırım, Ankara’da uzun yıllardır ikamet eden şair İslam Çankaya, Fethiye’de yaşayan şair ve yazar Fatma Bacara Çağlayan, aslen Kayserili olan ve Iğdır’da öğretmenlik yapan eğitimci-yazar Fatma Çetin Kabadayı, Nahçıvan’dan şair Zeynep Nahçıvanlı, Kıbrıs’tan şair, ressam ve buğulu sesiyle şiirler yorumlayan Ayşegül Dinçbaş, Azerbaycan’dan ASKED Azerbaycan Başkanı Qabil Adalet, Raife Serxangızı, Şefiqe Atahangızı, Aygün Rehimli, Zeralem Aliyeva ve Abdullah Şahhüseyinli katıldılar. Programda Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve Iğdır Valisi Davut Haner de bir şiir okudular.

Azerbaycan’dan gelen şair ve ses sanatçısı Aygün Rehimli ile ses sanatçısı İdris Altuner’in okuduğu birbirinden güzel şarkılar ve türküler geceye renk kattı. Şiir şöleni daha sonra programa katılan şairlere Rektör Yılmaz ve Vali Haner tarafından verilen hediyelerin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV