26 Ekim 2020 Pazartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Iğdır’da Dik’in Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

Demokratik İslam Kongresi (DİK) ve Iğdır Belediyesi tarafından “Kutlu Doğum Haftası“ kapsamında program tertiplendi.Özel bir düğün salonun gerçekleştirmen programa, DİK Delegeleri Ayhan Bilge İle Diba Keskin’in yanı sıra Iğdır Belediye...

11 Nisan 2015 Cumartesi 20:11
Iğdır’da Dik’in Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Demokratik İslam Kongresi (DİK) ve Iğdır Belediyesi tarafından “Kutlu Doğum Haftası“ kapsamında program tertiplendi.

Özel bir düğün salonun gerçekleştirmen programa, DİK Delegeleri Ayhan Bilge İle Diba Keskin’in yanı sıra Iğdır Belediye Eş Başkanları Murat Yikit, Şaziye Önder, HDP-DBP Iğdır il, ilçe belde il eş başkanları, belediye eş başkanları, Iğdır il genel meclis eş başkanları ve partililer katıldı. Kur’an-ı Kerim okumasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Iğdır Belediye Eş Başkanı Aynur Timur, Demokratik İslam bileşenleri olarak birlikte yaşam kültürü gerçekleştirme mücadelesi içinde olduklarını belirtti. Timur, ”İslam coğrafyasında orta doğuda özelikle de yaşadığımız Mezopotamya ve Anadolu’da yaşanan savaşların, çatışmaların, huzursuzlukların temel nedeni birlikte yaşam kültürümüzü geliştirmemekten kaynaklanıyor. Bizler Demokratik İslam Kongresi bileşenleri olarak birlikte yaşam kültürünü bölgemizde ve coğrafyamızda gerçekleştirme mücadelesi vermekteyiz. Bu manada İslam’ın evrensel değerleri ışığında ve İslam’ın bize mirası olan Peygamberimizin ve onun yol arkadaşı olan sahabelerin örnekliğinde çalışmamızı yürütme gayretindeyiz” dedi.

Programda panelist olarak katılan DİK delegelerinden aynı zamanda HDP Kars Milletvekili Adayı Ayhan Bilgen, peygamberin eşitlik ve özgürlüğün sembolü olduğunu belirtti. Bilgin, ”Demokratik İslam Kongresi 25-26 şehirde bu hafta boyunca programlar düzenleyecek. Peygamberimizin 1 güne ya da bir haftaya sığmayacağını sadece belirli günde anılıp unutulmayacak bir insan olmadığını dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Peygamber efendimiz aynı zamanda bir ruh iklimini yansıtıyor. Yani bir mesajın bir toplumu nasıl dönüştürebileceğini nasıl değiştirebileceğini; ahlaki bir toplumun nasıl inşa edilebileceğini, zulme karşı direnişin nasıl örgütlenebileceğini ve kadınların kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesinin gelenek olduğu bir dönemde kadının insan olduğunu, yaşama hakkı olduğu en önemlisi eşit ve özgür olduğu algısını inşa etmek için yürütülen bir mücadelenin sembolüdür. Bir elinize güneşi bir elinize ayı verseler bile inandıklarınızdan vazgeçmeme ve bu uğurda her türlü eziyeti, işkenceyi ve zulmü göze almanın sembolüdür” dedi.

Program okunan mevlit ve ilahilerle devam etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV