01 Kasım 2020 Pazar

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Ağır Çantalar Fıtık Ediyor

Uygunsuz şekilde, desteksiz olarak ağır yük kaldırmanın bel ve boyun disklerinde yıpranmalara ve zamanla yırtılmalara sebep olabileceğini ifade eden uzmanlar, kişinin taşıyabileceğinden fazla yükün altına girmesinin, sırtta, omuzda sürekli...

28 Eylül 2014 Pazar 10:21
Ağır Çantalar Fıtık Ediyor
Uygunsuz şekilde, desteksiz olarak ağır yük kaldırmanın bel ve boyun disklerinde yıpranmalara ve zamanla yırtılmalara sebep olabileceğini ifade eden uzmanlar, kişinin taşıyabileceğinden fazla yükün altına girmesinin, sırtta, omuzda sürekli bir şeyler taşımasının da fıtığa yol açtığını söyledi.

Ağır sırt çantalarının uzun süre taşınmayıp, her iki omuzdan geniş ve destekli omuz askılarıyla birlikte düzgün bir şekilde taşınması gerektiğini ifade eden Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, çantalardaki fazla ağırlıkların hafifletilmesini ve vücut ağırlığının yüzde 10’undan daha fazla ağırlık taşınmaması gerektiğini belirtti. Şahabettinoğlu, "Çantalardaki işe yaramayan eşyaları boş yere kendinize yük etmememiz gerekiyor. Omurganıza binen fazla yük, zamanla orayı aşındırarak bel ve boyun ağrılarına sebebiyet verebilir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda en sık karşılaşılan yüklenme olup, ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem ve kas yapılarında zorlamalara sebebiyet veriyor. Bu da kasların gerilmesine, kötü duruş ve yürüyüş bozukluklarına ve ciddi sırt ve bel ağrılarına zemin hazırlamaktadır. Ağır yükler taşımaktan kaynaklanan ağrılar belden bacağa yayılıyorsa bel fıtığı, boyundan kola-ellere yayılan bir ağrı mevcutsa boyun fıtığı olma ihtimali yüksektir. Cerrahi tedavi gerektiren bir durum söz konusu değilse, hastalığın durumuna göre fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, enjeksiyonlar ve manipülasyon (elle tedavi) yöntemlerinden bir veya birkaçı uygulanabilir" diye konuştu.

Bursa’daki merkezinde bel ve boyun fıtığı hastalarında, uzun yıllardır uyguladığı manipülasyon (elle tedavi) yöntemi ile birçok hastaya şifa veren Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, bu tedavi yönteminin Türkiye’de az sayıda uzman doktor tarafından bilinip uygulandığını belirtti. Manipülasyon tedavisinin hafif vakalarda 2-3, orta vakalarda 4-6, ileri vakalarda ise 8-10 seans sürdüğünü ifade eden Şahabettinoğlu, tedavileri 3-5 gün aralıklarla tatbik ettiğini anlattı. Bu tedavi sırasında rahatsızlığın olduğu bel ve boyun bölgesine ellerle bir takım germe, bastırma ve döndürme gibi teknikler uygulandığını belirten Şahabettinoğlu, "Manipülasyon ile yüzde 98 hastanın iyileşme ihtimali var. Sadece yüzde 2 hastada ameliyat gerekebilir. Ameliyat, bel fıtığında ayaklarda ilerleyen kas gücü kaybı, idrar-büyük abdest kaçırma şikayeti olan ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen ve boyun fıtığında ise ellerde-kollarda ilerleyen kas gücü kaybı olanlarda ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen çok az sayıdaki hastada gerekebiliyor" dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV