29 Eylül 2020 Salı

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Ebe Okulu’nun Yerine 16 Derslikli Lise Yapılcak

Kars’ta uzun yıllar Ebe okulu olarak hizmet veren, ardından Kafkas Üniversitesi’ne verilerek Sağlık Meslek Yüksek Okulu olarak kullanılan bina, yıkılarak yerine 16 derslikli lise yapılacak.Kars’ta depreme dayanıksız raporu verilerek içerisi...

09 Nisan 2015 Perşembe 15:38
Ebe Okulu’nun Yerine 16 Derslikli Lise Yapılcak
Kars’ta uzun yıllar Ebe okulu olarak hizmet veren, ardından Kafkas Üniversitesi’ne verilerek Sağlık Meslek Yüksek Okulu olarak kullanılan bina, yıkılarak yerine 16 derslikli lise yapılacak.

Kars’ta depreme dayanıksız raporu verilerek içerisi boşaltılan ve yaklaşık 2 yıldır atıl durumda bekletilen binanın yıkımına başlandı. Ebe Okulu olarak geçmişte kullanılan bina da derslikler, kız öğrencilerin kaldığı pansiyon ve spor salonu da bulunuyordu. Sadece spor salonu sağlam olan binada taşıyıcı kolanlarda çürümüş bulunuyor.

Ebe Okulu’nun yıkım çalışmalarını yerinde gören İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, “Malum olduğu üzere burası üniversiteye ait Sağlık meslek Yüksek Okulu idi. Daha sonra üniversite kendisine kampüs yapınca burasını boşalttı. Bizde buraya talip olduk ve aldık. Daha sonra buraya bir test uyguladık. Atatürk Üniversitesi İnşaatlık fakültesinden yetkililer geldiler. Buranın depreme dayanıksız olduğunu ve buranın yıkılması gerektiğine dair rapor hazırladılar. Yeniden bina yapılması gerektiğine dair güçlendirmeye uygun değildi” dedi.

“16 DERSLİKLİ YENİ LİSE YAPILACAK”

Cumhuriyet Caddesi üzerinde eski Ebe Okulu’nun yerine 16 derslikli modern bir lise yapılacağını belirten Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, “Biz Bakanlığa yazı yazdık. Bakanlığımız hani güçlendirme ile yeni yapım arasındaki fark yüzde 40’ı geçtiği zaman genelde güçlendirmeye uygun bakmıyorlar. Bizde bakanlığımızdan izin aldık yıkımı için, bakanlığımızda bize bu izni verdi. Dedi ki ‘ Yıkın yerine yeni bir okul yapın.’ Bizde İl Özel İdaresi’ne bildirdik. Ve Bakanlığımız parasını çıkardı. 16 derslikli yeni bir lise, burayı kaldıracağız 16 derslikli yeni bir lise yapacağız buraya onu da ihalesi Özel İdare tarafından yapıldı. İş verildi. Şuanda da yıkımı başlattık. Daha sonra da yıkımdan sonra yapımı başlayacak inşallah” diye konuştu.

7,5 dönüm üzerinde bulunan eski Ebe Okulu’nun yıkıma başlandı. İhaleyi alan ilgili firma elamanları yıkım çalışmalarının kısa sürede bitirileceğini kaydetti.

Yıkım çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni lisenin yapımına başlanacak. Lisenin yapımının 2015-2016 yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV