29 Ekim 2020 Perşembe

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Prof. Dr. Yenidünya, Genç Avukata Cübbe Giydirdi

CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, stajını tamamlayarak avukatlık mesleğine ilk adımı atan meslektaşına, cübbe giydirdi.Kastamonu Barosu tarafından Kastamonu Adliye’sinde gerçekleştirilen cübbe giyme töreni...

17 Nisan 2015 Cuma 17:51
Prof. Dr. Yenidünya, Genç Avukata Cübbe Giydirdi
CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, stajını tamamlayarak avukatlık mesleğine ilk adımı atan meslektaşına, cübbe giydirdi.

Kastamonu Barosu tarafından Kastamonu Adliye’sinde gerçekleştirilen cübbe giyme töreni katılan CHP Kastamonu Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, stajını tamamlayarak avukatlığa ilk adımını atan genç meslektaşı Erol Kazancı’ya avukatlık cübbesini kendisi giydirdi. Genç avukata meslek hayatında başarılar dileyen Yenidünya, genç avukatın mesleğini hukukun öngördüğü kurallar çerçevesinde sürdürmesi tavsiyesinde bulundu.

Avukatlık mesleğinin bir kamu görevi olduğunu belirten Prof. Dr. Yenidünya, avukatların kamu görevi vazifesinde bulunduğu için bir takım hak ve yetkileri kullandıklarını ifade ederek, “Avukatların kullanmış oldukları hak ve yetkiler avukatlara kişisel manada tanımlanmış hak ve yetkiler değildir. Avukatlara verilen bu hak ve yetkiler avukatların halkın temsilcisi konumda olduğu için tanımlanmıştır. Bizler avukatlar olarak her yerde her alanda bir hak arama mücadelesinin aracı oluyoruz. Avukatlık mesleğinin itibarının korunması, avukatlık mesleğine başlayacak olan genç meslektaşlarımızın bu itibar ile karşılaşmaları, mahkemelerde bu itibara yakışır tarzda fiil ve eylemlere maruz kalmaları bu açıdan önemlidir. Çünkü avukata gösterilen saygı, bizim insanımıza, bizim halkımıza gösterilen bir saygının tezahürüdür. Avukatlara gösterilen saygı, avukatların şahsına gösterilen saygı değildir. Bu vesileyle avukatlık mesleğine ilk adımını atan genç meslektaşıma meslek hayatında başarılar diliyorum. İnşallah avukatlık mesleğini rüzgârda başakların savrulduğu gibi rüzgârın estiği yöne doğru savrulmadan hukukun öngördüğü şekilde dosdoğru hareket ederek avukatlık mesleğini icra eder” diye konuştu.

“MESLEĞİMİZİN YARINI, BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLSUN”

Cübbe giydirme töreninde konuşan Kastamonu Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi ise, günümüzde avukatların kendilerini savunur hale geldiklerinin altını çizdi.

Toplumun hakkını savunurken kimi zaman avukatların zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını açıklayan Baro Başkanı Çiftçi, “Bugün gelinen noktada avukatların karşısına o kadar çok zorluklar çıkmaya başladı ki avukatlar olarak kendi hakkımızı kendi mesleğimizi savunur hale geldik. Bu sorunlar hem avukatlık kanunuyla ilgili hem siyasilerin hem de basının avukatlık mesleği ile alakalı haksız saldırıları ile karşı karşıyayız. Bu durumu siyasi olarak algılamamak gerekiyor. Yaşanan durum yetkililerin eksik bilgilendirilmesinden, yanlış yönlendirilmesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İnşallah avukatlık mesleğini bir gün herkes layıkıyla anlayacak ve biz de mesleğimizi layıkıyla yerine getireceğimiz kanaatindeyim. İstiyoruz ki mesleğimizin yarını bugünden daha güzel olur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Yenidünya, genç avukat Erol Kazancı’ya avukatlık cübbesini giydirerek, avukatlık ruhsatnamesini takdim etti.

Genç Avukat Erol Kazancı’nın ailesinin de, büyük bir gurur ve mutlulukla izlediği cüppe giyme töreninde zaman zaman duygusal anlar yaşandı.

Cübbe giyme töreninin ardından Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya, avukatları ziyaret ederek, bir süre sohbet etti. Yenidünya, törende kendi kitabı olan 5 ciltlik ‘Türk Ceza Kanunu Şerhi’ adlı kitabını Baro Başkanı Çiftçi’ye hediye etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV