24 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Eğitim-sen Kayseri Şube Kadın Sekreteri Necla Ünsal:

Eğitim-Sen Kayseri şubesi Köy Enstitülerinin kuruluşunun 75.yıl dönümü vesilesi nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kadın Sekreteri Necla Ünsal “Köy enstitüleri aydın kuşağı yaratmıştır” dedi.Eğitim-Sen Kayseri Şube Kadın Sekreteri...

17 Nisan 2015 Cuma 16:18
Eğitim-sen Kayseri Şube Kadın Sekreteri Necla Ünsal:
Eğitim-Sen Kayseri şubesi Köy Enstitülerinin kuruluşunun 75.yıl dönümü vesilesi nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kadın Sekreteri Necla Ünsal “Köy enstitüleri aydın kuşağı yaratmıştır” dedi.

Eğitim-Sen Kayseri Şube Kadın Sekreteri Necla Ünsal “17 Nisan 1940 yılında 3083 sayılı yasayla Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulan ve toplumsal yaşamda yarattığı olumlu etkiler nedeniyle kısa süre içinde kapatılan köy enstitülerinin kuruluşunun 75 yılı kutlanıyor. Köy enstitüleri, 1930’lu yıllarda Türkiye nüfusunun yüzde 80’inin köylü olduğu, nüfusun yüzde 85’inin okuma yazma bilmediği bir ortamda, modern köy kalkınma modeline uygun olarak yapılandırılan ve bugün bile birçok örnek olabilecek, üretime dönük öğrenimi esas alan, ‘eğitim üretim içindedir’ şiarını ilke edinmiş eğitim kurumları olarak bilinmektedir” dedi.

Ünsal “Karma eğitim sistemine dayanan köy enstitülerinde okutulan derslerin %50’si kültür, %25’i tarım, %25’i de teknik derslerden oluşmuş ve öğretim süresi beş yıl olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin ilk üç yıllık başarı düzeylerine bakılarak en başarılılar öğretmenlik mesleğine, diğerleri ise köy hizmetlerine yönlendirilmiştir. Okullar aynı zamanda birer tarım işliği, sağlık ocağı olarak işlev görmüş, çeşitli tohum ve tarım araçlarının ilk denemeleri bu eğitim kurumlarında yapılmıştır. Köy enstitüleri sadece öğretmen yetiştiren kuruluşlar olmayıp, bulunduğu çevreyi araştıran, geliştiren ve çevrenin kalkınmasını da üstlenmişler kurumlar olarak da işlev görmüştür. Bu anlamda yerine getirdiği işlevin önemi tartışılamazdır. Köy enstitüleri kırsal yörede toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı sağlamak, bu alanda ilgili gerekli elemanları yetiştirmek için kurulan eğitim kurumları olmuştur. Bu dönemde köy çocukları eğitildikten sonra köylerine tarımda, işte, sanatta, zanaatte ve sağlık alanlarında eğitmen ya da öğretmen olarak geri gönderilmişlerdir” diye konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV