31 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Kırıkkale’de “1. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu” Başladı.

Kırıkkale Üniversitesince (KÜ) düzenlenen 1. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu başladı.Kırıkkale Üniversitesi mavi salonda başlayan ve 2 gün sürecek sempozyumun açılışına Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı,...

09 Nisan 2015 Perşembe 15:07
Kırıkkale’de “1. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu” Başladı.
Kırıkkale Üniversitesince (KÜ) düzenlenen 1. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu başladı.

Kırıkkale Üniversitesi mavi salonda başlayan ve 2 gün sürecek sempozyumun açılışına Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İl Jandarma Alay Komutanı Harun Karabulut, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Gök, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız, davetliler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Dairesi Teknoloji Yönetimi Grup Müdürü Deniz Demirci, Türkiye’nin 2023 için çok ciddi hedefleri olduğunu, en büyük hedefin ise dünyada en büyük 10 ekonomi arasına girmek olduğunu dile getirdi.

Kırıkkale ve Savunma Sanayinin birbiriyle özdeşleşmiş iki kavram olduğunu dile getiren Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü İzzet Artunç ise “Son 10-15 yıldır büyük bir kabuk değiştirme sürecindeyiz. MKEK, sadece kendi ordusunun ihtiyaçlarını tamamlamaya çalışan kurum olmaktan bugün 30’u aşkın ülkeye ihracat yapan ve dünya perspektifinde marka olan bir ürün yelpazesiyle ürünlerini üretmeye çalışıyor” dedi.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal’da savunma sanayinin bir ülkenin topyekün silah gücünden insan gücüne kadar giden bir sürecin tamamını kapsadığını söyledi.

Köksal, “Savunma sanayindeki AR-GE çalışmalarına baktığımız zaman bir milyar doların üzerinde bir harcama yapılmış. Bu gerçekten önemli bir rakam ama sadece çalışmak değil yeniliklere de başlanmıştır. Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın yaptığı çalışmalara bakarsak, bu AR-GE çalışmalarının sonucunda en ufak bir parça yada bütün tanklarımızın modernizasyonu başka ülkelere yaptıran bir ülke iken şimdi Altay tanklarını üreten bir ülke haline geldik. Hürkuş uçağı noktasında büyük bir mesafe aldık. Helikopter üretimini artık tamamen kendimiz üstlendik ve Türkiye’deki Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacından başlayıp dışarıya satmaya başladık” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV