22 Eylül 2020 Salı

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

“KOMŞU’YA MERHABA DİYORDU” EN BÜYÜK KOMŞUSUNA KAVUŞTU

02 Şubat 2015, 12:40
“KOMŞU’YA MERHABA DİYORDU” EN BÜYÜK KOMŞUSUNA KAVUŞTU
A. Vasi Köse
      Rahmetli Alaiddin Bilgin’i Kırk yıl önceden tanımış, eşi Münire hanımın ekmeğini, kahvesini içmiştim. Son zamanlarda oğlu İnönü Mehmet Bilgin’i her ziyarete gittiğimde, özellikle öğleden sonraları zar zor görmesine rağmen üst kattan aşağıya iner “Komşular nasılsınız? Diye sorar, sonra bir koltuğa oturur ve başlardık eski günlerdin söz etmeye. Her defasında “On gün kaldı Sene-i devriyesine” der, “Bu Sene  helva yaptırıp dağıtıcım.” Diye de konuşurduk eski günlerde ve gelecek günlerden. Ben sürekli  oğlu hakkında ileri geri konuşur laf çarptırır, bazen de İnönü’nün  küçük  oğlu Burçak hakkında  laf çarpardım, “Müniri teyze fazla çarpmasın seni diye” söylerdim. Münire teyze gayet kibar bir şekilde “Oğlum onlara helal” derdi.
       Münire teyze bir sohbet sırasında Babasının kendisini  ilkokuldan aldırıp Kur’an Kursu’na kaydettirdiğini anlattı. Bayan öğretmeninden hep dua ile söz ederdi.  Kur’an öğrendiği ve hatim indirdiği için de hayıtından gayet memnundu. Kayın babası Hafız Osman’dan, kayın biraderi Hüseyin’den konuşur, Alaaddin amcayı sekiz yıl olmuştu kaybedeli. Ama hep saygıyla, muhabbetle anlatırdı. Öyle ki onun CHP li damarından bile şikayet etmezdi. İki oğlu, iki kızı vardı. Hepsinden memnunluğunu kendisine iyi baktıklarını ve sürekli dua ederdi. Kardeşi İhsan’ı özlediğini ifade eder “Bir o kaldı, bir de bacım. Allah hepsinden razı olsun.”  Diye de  hemen belirtirdi.
İnönü Mehmet Bligin’in Matbaasının üzerindeki büronun üstünde otururdu. Her sabah ve her hafta sonu İnönü Mehmet Bilgin annesinin yanına çıkar, sobasını yakar. Çayını hazırlar ve uyandığında üşenmeden, şikayet etmeden, yüksünmeden çıkartır, öğle ve akşam yemeği ile yakinen ilgilenirdi. Şimdi onun gazetesinde onun meslektaşı ve  baba dostu olarak yazmak ve yayınlamak istedim.  Anne ve Babasına iyi davranmak, onlara iyi evlat olmak her evlada nasip olmaz.
Bu şehirde yaşarken gördüğüm  ve gıbta ile baktığım üç  kişiden biri. Bu nedenle de ayrıca  farklı bir sevgim var. Biri Ali Tekin, Birisi Rahmi Vardı. İlhami, Rahmi ve Dr. Şeref Vardı  benim için çok özel bir yere sahipler. Annelerinin yanından hiç ayrılmadılar ve nihayetinde onun adına “Muhabbet Camii’ni” inşa ederek kalıcı bir eser bıraktılar. Birisi de İnönü Mehmet Bilgin. Sekiz senedir Annesi ile yakından ilgileniyor. Eşi Emel, çocukları Burçak ve Burak hemen her gün uğrayıp hatır soruyor, her türlü ihtiyacını karşılıyorlar.  İnsan olarak anne ve babamıza yaşadıkları sürece bakmak insani bir görev olduğu kadar Dini bir görevdir.
Münire teyze geride iki oğul, iki Kız bıraktı. Bunlardan olan dokuzu erkek, ikisi kız torunları var. Bu torunlarının da inşallah anne ve babalarına da aynı derecede sevgi ve saygı ile bakarlar.
      Münire Teyze o çok özlediği hayat arkadaşına komşu oldu. İnşallah Cennette de komşulukları devam eder.  Biz hakkımızı helal etmiştik, inşallah Alaaddin amcaya selamımızı ve dualarımızı ulaştırır.

Mekanın cennet olsun komşu.
                                                              

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV