29 Ekim 2020 Perşembe

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Tyb’den Bir Günde İki Etkinlik

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi hafta sonunda iki ayrı kültürel etkinliğe imza attı.Etkinliklerde önce Selçuk Üniversitesi’nin 40. Yılı münasebetiyle TYB Konya Şubesi ile Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel...

19 Nisan 2015 Pazar 17:37
Tyb’den Bir Günde İki Etkinlik
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi hafta sonunda iki ayrı kültürel etkinliğe imza attı.

Etkinliklerde önce Selçuk Üniversitesi’nin 40. Yılı münasebetiyle TYB Konya Şubesi ile Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nün öğrenci sergisi Konya İl Halk Kütüphanesi’nde açıldı. Sonra da Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk-İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan’ın, ‘Türkiye’de Yazma Eserlerin Durumu’ konferansı yoğun ilgiyle izlendi. Serginin açılışına ve konferansa Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Elmas, KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, SÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkafa, Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, Şehir Müze ve Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar, üniversitelerden hocalar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Serginin açılışında konuşan TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, TYB olarak ülke kültür ve sanat hayatına hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Selçuk Üniversitesi’nin 40. yılında açılan serginin anlamına işaret eden Köseoğlu, “Türkiye’nin en seçkin fakülteleri arasında yer alan Güzel Sanatlar Fakültemizi kutluyor, öğrenci arkadaşlarıma ne kadar şanslı olduklarını hatırlatmak istiyorum” dedi. Bölüm Başkanı Fatih Özkafa’nın sergi hakkında verdiği bilginin ardından Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Elmas da sergiye emeği geçenlere teşekkür etti.

Serginin ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk-İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan’ın, ‘Türkiye’de Yazma Eserlerin Durumu’ Konferansı’na geçildi. Arıtan, yazma eserlerin ülkelerin en değerli kültür varlıkları arasında yer aldığını belirterek, “Hiçbir yazma eser, basılı eser gibi birbirinin aynısı değildir. Çoğu kez ayrı ayrı kişiler tarafından tek tek yazılarak çoğaltıldıkları için, her biri bazen bilerek bazen de bilmeyerek atlama, ilave veya herhangi bir kelimenin yanlış okunarak yazıya geçirilmesi dolayısıyla farklılık arzeder. Yazma eserlere batıda kullanılış şekliyle yanlış olarak ‘el yazması’ denilmektedir. Güzel Sanatlar Fakültelerinin adı bile bir zamanlar ‘Geleneksel Türk El Sanatları’ iken 2011 yılında bölüm isminden ‘el’ tabiri kaldırılmıştır” dedi.

YAZMA ESERLERİN DURUMU NASIL?

Türkiye’de 1 milyon civarında yazma eser bulunduğunu, Konya Yazma Eserler Kütüphanesi’nin bu alanda örnek hizmetleri olduğunu kaydeden Arıtan, çoğu nadir ve yazma eserlerin durumunun ise çok iç açıcı olmadığını söyledi. Arıtan şöyle devam etti: “1 milyona yakın yazma eseri restore edecek, patolojisini yapacak, cildini tamir edecek kaç kişi var dersiniz? Bu rakam son tespitlerimize göre 50 kişi civarındadır. Bunlar da İstanbul Süleymaniye, Konya Bölge Yazma Eserler ve Bursa Eynebey Yazma Eserler Kütüphanesi’nde görev yapmaktalar. Bunların büyük kısmı da taşeron firma marifetiyle ve düşük ücretle kadrosuz olarak çalışmaktalar.”

Kitap Şifahanesi ve Arşiv Daire Başkanlığı’nın sitesindeki konservasyon çalışmaları incelendiğinde bazı eserlerin klasik tekniklere uymayan şekilde restore edildiğine rastladıklarını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, “Bugün şifahanedeki kitap tamirleri restorasyondan çok restitüsyon anlayışıyla yapılmaktadır. Hatalar zincirini devam ettirip eserleri tamir ederken ona zarar verici uygulamalardan hemen vazgeçip Türkiye’nin saygın cilt ustaları olan İslam Seçen, Mehmet Ali Kunduracıoğlu, Betül Oral ve diğerleri kurulacak bir ilmî heyetin içinde yer almalı, başkanlığını İslam Seçen’in yapacağı bu heyetin raporu ve onayı ile eserlerin restorasyonu yapılmalıdır” diye konuştu.

Programın sonunda TYB adına Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan’a TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu ve Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin tarafından çiçek çerçeveli fotoğraf hediye edildi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV