01 Ekim 2020 Perşembe

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Araştırmacı Yazar Kadir Aslan Köyünün 150 Yılını Kitap Haline Getirdi

Araştırmacı yazar Kadir Aslan, Osmaniye’nin merkez köyü olan Küllü’nün 150 yıllık geçmişini fotoğraf, bilgi ve belgelerle kitap haline getirdi.

11 Nisan 2015 Cumartesi 16:13
Araştırmacı Yazar Kadir Aslan Köyünün 150 Yılını Kitap Haline Getirdi
Amanos dağı eteklerinde Osmaniye’ye 35 kilometre uzaklıkta Hatay ve Gaziantep sınırlarının birleştiği bir noktada bulunan köyünün kitabını hazırlayan Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yaşayan Araştırmacı Yazar Kadir Aslan, "Küllü köyünün tarihi çok eskidir. 1500’lü yıllarda haritalarda “Güllü” olarak geçmekte Osmanlı- Rus savaşından sonra Rusların zulmünden kaçarak Anadoluya gelen Ahıska Türkleri Erzurum, Sivas, Malatya üzerinden Osmaniye’ye gelen Ahıskalılar 1900 yılında “Güllü” olarak bilinen köye Osmanlı yönetimi tarafından yerleştirilerek iskan edilerek burada yaşamaya başladılar. Uzun yıllar burada yaşamlarını sürdüren Ahıskalı Türkler, 1918 milli mücadele yıllarında Dörtyol’un millî kahramanı Kara Hasan Paşa ile silah arkadaşları olan çeteleri, Kuvayi Milliyecileri köyde ağırlayarak ev sahipliği yapmışlardır" dedi.
Yazar Aslan, ilk önce Dörtyol’a 1950 yılından itibaren Osmaniye bağlanan köyde yaşayan halk zaman içerisinde karakol, okul, sağlık ocağı olması, ekonomik zorluk nedeniyle yılın dört ayı kadar köyünde kalmakta, sonra Osmaniye ve Dörtyol’a taşınmaktadırlar. Yaptığım araştırmalarda sonucunda Osmaniye’den sadece 2 kaymakamın ziyaret ettiği, hiçbir valinin ziyaret etmediğini yazdığım kitabımda “Merkez Küllü köyünün tarihi, coğrafi, ekonomi, eğitim, idari, kültür ve turizm gibi pek çok konu yazı ve fotoğraflar içermektedir” dedi.
 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV