25 Eylül 2020 Cuma

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Eğitim Sen Nevşehir Temsilcisi Kaymaz:

Eğitim Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mahmut Kaymaz, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Öğretmen Halil Serkan Öz’e söylediği sözler nedeniyle özür dileyerek görevinden istifa etmesi gerektiğini...

16 Nisan 2015 Perşembe 10:34
Eğitim Sen Nevşehir Temsilcisi Kaymaz:
Eğitim Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mahmut Kaymaz, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Öğretmen Halil Serkan Öz’e söylediği sözler nedeniyle özür dileyerek görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Kaymaz yaptığı açıklamada; eğitimin ve toplumun tek tipleştirilmesine karşı, sendikaları tarafından tek tip kılık kıyafet uygulamalarına karşı 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi yönünde karar alındığını ve tüm illerde bu kararın üyeleri uygulanmaya başlandığını ifade etti. Bu uygulamadan dolayı bugüne kadar çok sayıda idareci ve mülki amir tarafından üyelerine baskılar yapılarak, soruşturmalar açıldığını ve cezalar verildiğini kaydeden Kaymaz, bu cezaların tamamının, sendikal eylem olması nedeniyle mahkemeler tarafından iptal edildiğini söyledi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, 27 Mart Cuma günü Yalova Termal Fen Lisesi`ni ziyaret ettiğini ve Eğitim Sen üyesi Matematik öğretmeni olan Halil Serkan Öz`e öğrencileri ve meslektaşlarının önünde ‘Bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin, öğrencilerine böyle mi örnek oluyorsun, çık dışarı o sakalını kes, insanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler’ diyerek hakaret ettiğini ve sınıftan kovduğunu belirten Kaymaz: “Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, emeklerini değersizleştirmeye çalışan zihniyetin son örneği Yalova Valisinin, meslektaşımıza karşı yapmış olduğu söz konusu çirkin hakaretler öğretmen arkadaşımızı derinden etkilemiş, Yalova’daki sendikaların ortak gerçekleştirdiği ‘öğretmene saygı’ yürüyüşünün ardından arkadaşımız, yoğun strese bağlı kalp krizi geçirerek genç yaşta aramızdan ayrılmıştır. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun ağır hakaretleri nedeniyle öğretmenimizin kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılması, başta eğitim ve bilim emekçileri olmak üzere, tüm ülkede büyük bir üzüntü ve tepkiyle karşılanmıştır. Halil Serkan Öz öğretmenimizin yaptığı tek şey, sendikamızın tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla ‘özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi’ yönündeki kararına uyması olmuştur. Bir eğitim emekçisinin sendikasının almış olduğu karara uyması nedeniyle mülki amir tarafından azarlanması, aşağılanması ve hakarete uğramasını kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, Halil Serkan Öz’ün ölümünden birinci dereceden sorumlu olduğunu söyleyen Kaymaz, ülke çapında büyük bir tepkiye neden olan bu üzücü olay nedeniyle Yalova Valisinin sözleri nedeniyle tüm öğretmenlerden, eğitim ve bilim emekçilerinden özür dilemesini ve görevinden istifa etmesini istediklerini vurgulayan Kaymaz, olayın takipçisi olacaklarını sözlerini ekledi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV