30 Ekim 2020 Cuma

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Alerji mevsimi başladı

Bilim Hastanesi Baştabibi Dr. Murat Hekimoğlu'dan uyarı

03 Nisan 2017 Pazartesi 12:53
Alerji mevsimi başladı
 Güneşin yüzünü gösterdiği, doğanın canlandığı bahar mevsimi alerjinin de habercisi. Mevsimsel alerjik nezlenin bu aylarda arttığını belirten uzmanlara göre, pratik önlemlerle mevsimin keyfini çıkarmak mümkün.
Çayır-çimendeki otlara ve polenlere karşı gelişen mevsimsel alerjik nezle, diğer adıyla saman nezlesi, en çok bahar aylarında ortaya çıkıyor. Mart-nisan-mayıs döneminde yoğun olarak havaya salınan polenler, çocuk ve yetişkinlerde hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Kırıkhan Özel Bilim Hastanesi Baştabibi Dr. Murat Hekimoğlu, polen alerjisinin basit bir hapşırmadan ibaret olmadığını, burun kaşıntısı, burun ve gözlerde akıntı ve göz kızarması şikayetlerine neden olduğunu belirterek bu durumun, çocukların okul başarısını da düşürdüğünü söyledi.

Dr. Murat Hekimoğlu, “Okulda devamlı burun tıkanıklığı, hapşırık, burun akıntısı yaşayan çocuk konsantre olamaz. Okul başarısı düşer. Özellikle ülkemizde sınavların ve sınav hazırlıklarının yoğun olduğu ilkbahar mevsimi bu öğrenciler için gerçek bir sorundur. Aynı durum erişkinlerde iş gücünün düşmesi şeklinde kendini gösterir” dedi.

ALERJİK ASTIM ALEVLENMESİ ARTABİLİR
Alerjinin sadece burunda kalmadığını, birçok hastada akciğerlere de etki ettiğini vurgulayan Dr. Hekimoğlu, alerjik astım alevlenmelerine dikkat çekti, "Alerjik astım öksürük, hırıltı ya da hışıltı, nefes darlığı şeklinde kendini belli eder. Alerjik nezle alerjik astım birlikte tedavi edilmediği takdirde her iki hastalığında tedavisi yarım kalır” uyarısında bulundu.

Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi polen alerjisinden de kurtulmak için alerjik maddeden uzak durmak gerektiğini belirten Murat Hekimoğlu, “Alerji yapan bitki türü tanınır ve çevrede tespit edilirse; bu bitkinin o bölgeden uzaklaştırılması şikâyetleri kısmen azaltır. Ancak çoğu bitkiler uzaklaştırılsa bile polenleri çok uzak mesafelere ulaşabilir. Bu nedenle polen alerjisinde alerjik olunan maddeden kesin olarak uzak durabilmek mümkün değildir. Ancak uygulanacak birkaç pratik öneri şikayetlerin şiddeti azaltabilir” dedi.

POLEN ALERJİSİNDEN KORUNMANIN YOLLARI
Polen mevsiminde eve hava girişini azaltmak gerektiğine vurgu yapan Hekimoğlu, korunma önerilerini şöyle sıraladı: "Özellikle sabahın erken saatleri havada polen sayısının en fazla olduğu zamandır. Bu saatlerde ve mümkünse günün diğer saatlerinde de kapı ve pencereleri kapalı tutmak gerekir.
1- Evi cam açarak havalandırmak yerine polen filtreli klima kullanılmalıdır.
2- Klimanın olmadığı durumlarda polen filtreli hava temizleyiciler kullanılabilir.
3- Çim biçme gibi aktivitelerden kaçınmalı ve mutlaka böyle bir aktivite yapılacaksa maske takılmalıdır.
4- Sabah erken saatlerde ev dışı aktivitelerden kaçınılmalıdır.
5- Dışarıdan eve gelindiğinde el, yüz yıkanmalı, kıyafetler değiştirilmelidir.
6- Kıyafetleri açık havada kurutmaktan kaçınılmalıdır."

MEVSİMSEL ALERJİK NEZLE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Mevsim süresince alerjiyi baskılayacak ilaçlar (anti-histaminik) önerildiğini söyleyen Dr. Murat Hekimoğlu tedavi seçenekleri hakkında şu bilgileri aktardı: “Ağızdan alınan alerji ilaçları gün içinde uyku haline neden olabildiklerinden özellikle sınavlara hazırlanan çocuklara bu süreçte anti-histaminik içeren alerji ilaçları verilmemelidir. Böyle durumlarda kortizonlu burun spreyleri tercih edilmelidir. Kortizon bazlı burun spreylerinin kana karışma oranı çok düşüktür. Uygun dozda ve uygun teknikle kullanıldığında yan etkilere neden olmazlar. Ancak, alerjik nezlede ilaç tedavisi kullanıldığı sürece etkilidir. İlaçlar kesilince altta yatan alerji tedavi edilmediyse tüm belirtiler geri dönmektedir. Mevsimsel alerjik nezlenin tek kökten tedavisi alerji aşı tedavisidir."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV