26 Eylül 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Kalbinizi korumak sizin elinizde!

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan Kalp ve Damar Hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun dikkatini bu önemli sağlık sorununa çekmek amacıyla her yıl Nisan ayının 2. haftasında gerçekleştirilen ” Kalp Sağlığı Haftası ” etkinlikleri bu yıl 11-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirileceğini bildirdi.

13 Nisan 2016 Çarşamba 12:39
Kalbinizi korumak sizin elinizde!
 Tiryaki, basın açıklamasında şunları söyledi:

“Günümüzde koroner kalp hastalığı, ölüm nedenleri arasında dünyada ilk sırada yer almaktadır. Dünya nüfusunun yüzde 25 ‘i kalp damar hastalıklarından etkilenmektedir. Ülkemizde de önemli bir sorun olan kalp damar hastalıkları, 50 yaş üstündeki yetişkinlerde yüzde 12-15 oranında görülmektedir.

Kadınlarda risk düzeyi erken yaşlarda daha düşük iken, yaşın ilerlemesi ile risk artmakta ve hastalıktan kadınlar ve erkeklerde eşit olarak etkilenmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 23,3 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durulması için;

Sağlıklı beslenin; Günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyvelerin yağ içeriğinin düşük olmasının yanı sıra posa içeriğinin de yüksek olması kalp damar sağlığını korumada olumlu etki yapmaktadır.

Yağı Azaltın: Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarı dikkate alınmalıdır. Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanları tercih edilmelidir.

Tam tahılları ve ürünlerini tercih edin: Günlük enerji gereksinimimiz için, fazla yağ yerine özellikle kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli, yulaflı ekmekler, bulgur, makarna gibi besinleri tercih etmeye çalışın.

Aktif olun ve kalp sağlığınızı kontrol altına alın; 30 dakikalık bir fiziksel aktivite kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Çalışma programınıza fiziksel aktiviteyi dahil edin. Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini arttır. Karın bölgesinde fazla yağ toplanması kalple ilgili risk oluşturur.

Sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun; Kalp sağlığınız için düzenli ve orta düzeyde aktivite önemlidir. Aktif bir yaşam tarzı, kan kolesterol ve trigliserit seviyesini normal düzeyde tutar, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur. Daha etkin aktivite kalp kasını kuvvetlendirerek kardiovasküler sistemin daha etkin çalışmasına yardımcı olur.

Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durun; Tütün kan basıncını ve kalp atım hızını arttırarak iyi kolestrol olarak bilinen HDL-Kolesterol düzeyini düşürür, kanın pıhtılaşma eğilimini arttırarak ani kalp krizine neden olur. Sigarayı bıraktıktan sonra koroner kalp hastalığı riski bir yıl içinde yarıya inerek zaman geçtikçe kalbin çalışması normal düzeye geri döner. Tütün ve ürünleri kalp damar hastalıklarında ani ölümlerde anahtar etmendir.

Değerlerinizi bilin; kan basıncınızı, kolesterol ve şeker düzeyinizi, bel-kalça oranınızı ve vücut kütle indeksinizi (VKİ) öğrenmek amacıyla Aile Hekiminize başvurun.

Alkolden Uzak Durun; Aşırı alkol tüketimi, kan basıncınızın yükselmesine ve kilo almanıza neden olabilir. Alkol ile hipertansiyon riski arasında sıkı bir ilişki vardır.

Stresten uzak durun: Stres ile kardiovasküler hastalıklar arasındaki bağlantı zayıf olsa da, stresle baş etmek için çok yemek yiyen veya sigara içen kişilerde stresi kontrol etmek önemlidir. Bu kapsamda Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak; toplum bilinci ve farkındalık oluşturmak için, çeşitli fiziksel aktiviteler, yürüyüşler, bisiklet etkinliği sağlıklı beslenme, radyo- televizyon programları, halk ve hizmet içi eğitimler, stantlar basın açıklamaları broşür ve afiş dağıtımı ve farklı etkinliklerle yaşam boyu sağlıklı kalmayı hedeflemekteyiz.

Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV