24 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Sinema Günleri Buluşması Devam Ediyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri, Sinema günleri buluşması ile devam etti. AKM’de gerçekleştirilen programda ilk olarak Bosna’da savaş yıllarını konu alan ‘Çocuklar’...

18 Nisan 2015 Cumartesi 17:39
Sinema Günleri Buluşması Devam Ediyor
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri, Sinema günleri buluşması ile devam etti. AKM’de gerçekleştirilen programda ilk olarak Bosna’da savaş yıllarını konu alan ‘Çocuklar’ filminin gösterimi yapıldı. Gerçekleşen gösterimin ardından filmin yönetmeni Aida Begic, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Aida Begic, “Bosna’da alanında başarılı, eğitim almış birçok yönetmenimiz var. Ama Bosna’nın sinema sektörü çok hızlı ilerleyemiyor. Maddi imkanlar konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bosna’da yılda en fazla 3 film çekiliyor. Maddi zorluklar yönetmenlerin film çekmesini sınırlıyor. Bosna sahip olduğu özellikleriyle çok geniş bir coğrafyaya hitap ediyor. İnşallah bu yönde artacak desteklerle sektörümüz daha canlı hale gelecektir” diye konuştu.

Sinema alanında kadın yönetmenlerin azlığına da vurgu yapan Begic, “Sinema dünyasında kadın yönetmenler az sayıda. Bunun için kadınlar her zaman daha iyi, daha başarılı olmak zorunda. Cannes Film Festivali’ne 4 film ile katıldım. Çocuklar filmiyle, Pesaro Film Festivali’nde en iyi film ödülünü, Genç Jüri Ödülü ve Uluslararası Af Örgütü ödüllerini aldım. Kadınların da bu sektörde güçlü bir şekilde yer aldığını göstermiş oldum” ifadelerini kullandı. Programın ardından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan, Bosnalı Yönetmen Aida Begic’e teşekkür ederek günün anısına çiçek takdim etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV