27 Ekim 2020 Salı

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Vali Çetinkaya: “sit Alanı Konusunda İşi Ehline Bırakalım”

Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Sinop’un yarımada bölgesinin sit alanı ilan edilmesi konusunda taraf olmadığını ve işin ehline bırakılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, basın...

18 Nisan 2015 Cumartesi 12:52
Vali Çetinkaya: “sit Alanı Konusunda İşi Ehline Bırakalım”
Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Sinop’un yarımada bölgesinin sit alanı ilan edilmesi konusunda taraf olmadığını ve işin ehline bırakılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. İl Özel İdaresi misafirhanesinde düzenlenen toplantıya Vali Çetinkaya’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Valilik Basın Yayın Müdürü Hakan Şimşek, ulusal ve yerel basın mensupları katıldı. Verdiği davete icabet eden basın mensuplarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vali Çetinkaya, “Sinop’ta göreve başlayalı yaklaşık bir ayı geçti. Mesai içerisinde ya da dışında sürekli programlarda hep bir aradayız. Yaptığımız çalışmaları ulusal düzeyde çok büyük emeğiniz geçmektedir. Bundan sonraki süreçte de hep birlikte olacağız. Sinop coğrafi güzellikler anlamında çok güzel bir yer. Çok eski tarihlere dayanan bir kültür zenginliği mevcut” diye konuştu.

SİT ALANI KONUSUNDA HIRVATİSTAN’I ÖRNEK GÖSTERDİ

Vali Çetinkaya, son günlerde Sinop’un gündeminde yer alan Müze Müdürlüğü’nün 3. derecede sit alanı ilan edilmesi girişimiyle ilgili görüşlerini dile getirdi. Çetinkaya konu ile ilgili yaptığı konuşmada, “Öncelikle vatandaşlarımızın mülkiyet hakkı çok önemlidir. Bu konuda devlet dahi zorunlu kalmadıkça kimsenin hakkına müdahale etmiyor. Sinoplular tarihi eserlerine sahip çıkma konusunda da çok duyarlı. Hırvatistan 3,5 milyon nüfusu olan çok küçük bir ülke ama bugün yılda 14 milyon turist ağırlıyor ve bütün ülke ekonomisi sadece turizme dayalı. Hırvatistan’ın 3/1’ i sit alanı. Eskiden kalan hiçbir dokuya dokunulmamış. Sinop’ta özellikle yarım ada bölümünü sit alanı ilan edilmesi hususundaki tepkileri bir düşünüyorum, yani bir ülke 3/1 alanının nasıl sit alanı ilan etmiş ve nasıl korumuş. 3.5 milyon nüfusluk bir ülke yılda 14 milyon turist alıyor. Biz 70 milyon nüfusumuzla 40 milyon turiste anca ulaşıyoruz. Bizim tarihimiz, bizim topraklarımız Hırvatistan’dan çok fakir değil, belki onlardan daha da zenginiz. Sit alanı konusunda gerçekten taraf değilim, işi ehline bırakılmasını düşünüyorum. Sinop için, ülkemiz için doğrusu ne ise o olsun istiyorum. Sinop 3. derece de sit alanı olsa da olmasa da Sinoplu zaten tarihin üzerinde yaşamanın gerektirdiği bütün sorumlulukla yaşıyor” şeklinde konuştu.

“NÜKLEER SANTRALDE ÜLKEMİZ OLUMLU BİR NOKTAYA GELDİ”

Vali Çetinkaya konuşmasının sonunda ise nükleer santral konusuna değindi. Çetinkaya şunları kaydetti: “Nükleer santral gücünden yararlanma hikayesi, ülkemizde kuruluş hikayesi 1950 yıllarda başlamış. Ben ülkemiz adına artık olumlu bir noktaya gelindiğini düşünüyorum. Sinop’un da bu anlamda iki alandan birisi olarak belirlenmesi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılan bir takım çalışmalar var. Ben bu çalışmanın hem Sinop için hem ülkemiz için hayırlı sonuçlar getirmesini istiyorum ve böyle de olacağına inanıyorum. Tüm dünyanın aksine, Türkiye bu anlamda oldukça zaman kaybetti. En azından bundan sonra kaybedilen zamanın kazanılması anlamında geçte kalınsa hiç olmamasından iyidir. Akkuyu bizden biraz daha ileride, onun yer lisansı falan alındı ve yapım süreci devam ediyor. Sinop bu anlamda biraz daha geride kalmış. ÇED ve jeolojik etüt çalışmaları devam ediyor. En azından Nükleer Santral Yasası’nın Meclis’te onaylanması bundan sonraki çalışmalara ivme kazandırması anlamında önemli bir gelişme.”

Vali Çetinkaya konuşmasının ardından gazetecilerle sohbet etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV