01 Kasım 2020 Pazar

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Buğdayda Pas Hastalığı Uyarısı

Şırnak’ın Silopi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Osmanoğlu, buğday üreticilerine pas hastalığı uyarısında bulundu.Osmanoğlu beraberindeki ziraat ve gıda mühendisleri ile birlikte köylerde bulunan buğday tarlalarını...

13 Nisan 2015 Pazartesi 14:52
Buğdayda Pas Hastalığı Uyarısı
Şırnak’ın Silopi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Osmanoğlu, buğday üreticilerine pas hastalığı uyarısında bulundu.

Osmanoğlu beraberindeki ziraat ve gıda mühendisleri ile birlikte köylerde bulunan buğday tarlalarını inceledi. Osmanoğlu ve beraberindekilerin incelemelerinin ardından bazı bölgelerde pas hastalığının ilk belirtilerinin görülmeye başladığı bildirildi.

Hastalığın buğday bitkisinin yaprak, sap ve başaklarında belirtilerini gösterdiğini ifade eden Osmanoğlu, "Hastalık şiddetli olduğu yıllarda yüzde 70 ürün kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle buğday üreticilerimizin bu hastalığa karşı ürün kayıplarını engellemek için tarlalarını sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir. Çiftçilerimiz hastalık belirtilerinin görüldüğü yerlerde ilçe müdürlüğümüze müracaat ederek yetkili teknik elemanlardan yardım talep etmeli ve hastalık teşhisi yapıldıktan sonra mücadeleye başlanmalıdır. Yapılan kontrollerde hastalığın daha geniş alanlara yayıldığı gözlenmiştir. Konuyla ilgili olarak köylerimizde hububat ekili arazisi kontrol edilen çiftçiler ve köy muhtarları uyarılmıştır" dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV