24 Ekim 2020 Cumartesi

M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B

Yozgat Süt Toplama Birliği Sütten Yılda 300 Bin Lira Girdi Sağlıyor

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından süt sığırcılığının geliştirilmesine yönelik yürütülen proje kapsamında Dambasan köyüne süt toplama tankı kurularak...

16 Nisan 2015 Perşembe 15:22
Yozgat Süt Toplama Birliği Sütten Yılda 300 Bin Lira Girdi Sağlıyor
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından süt sığırcılığının geliştirilmesine yönelik yürütülen proje kapsamında Dambasan köyüne süt toplama tankı kurularak süt alımına başlandı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, beraberinde Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş, Dambasan Köyünde kurulan süt tankının açılış törenine katılarak süt alımını başlattı. İl Gıda Traım ve Hayvancılık Müdürü Özdemir, süt alımı öncesi köy sakinleri ile sohbet ederek tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Süt tankının kurulmasıyla birlikte çiftçilerin süt sığırcılığına biraz daha ağırlık vereceğini belirten Özdemir, “Bu süt tankının kurulması köylü vatandaşlarımız açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Çünkü artık bu vatandaşlarımız süt satarak aylık sabit bir gelir elde ederek bütçelerine bir katkı sağlayacaktır. Vatandaşlarımızda kaliteli sağlıklı bir süt tüketimine kavuşmuş olacaktır. Süt tankı sayesinde bölge insanının hayvancılığa, özellikle süt sığırcılığına yönelmesi teşvik edilmiş olacak. Bu tankımız 500 litre süt alıyor. Alıştırma süresince bu tankımız burada olacak. İlerleyen süreçte tank yetersiz gelirse daha büyük tankla değiştirilerek bu tankı da yine başka bir köyümüze götürerek oralarda da süt üretiminin yapılmasını sağlamış olacağız. Şuanda 15 adet tankımızı belirlenen köylerimize kurarak hayvancılığın gelişmesine bu yönde katkı sağlayacağız” dedi.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi’de birlik olarak süt toplama işine 2010 yılında başladıklarını hatırlatarak o dönemde 50 ton sütü toplamakta çok zorlandıklarını söyledi. Yozgat’ta şuan yılda 300-350 ton süt topladıklarını ifade eden Selvi,” Bu 300 bin TL demektir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz ve İl Özel İdaremiz bize destek oldu. Tarım müdürümüz ile bir proje hazırladık ve 15 adet süt tankı aldık ve uzak köylerimize bu tankları koyarak süt alımı yapacağız” diye konuştu.

Dambasan Köyü Muhtarı Mustafa Yeşilay’da Özdemir ve Selvi’ye teşekkür ederek, kendilerinin de artık yerli ırk yerine süt ineği besiciliğine başlayarak bu sayede sabit bir gelirlerinin olacağını söyledi. Süleyman Doğan’da 70 tane büyükbaş hayvanı olduğunu belirterek “Benim hayvanlarım yerli ırk cinsi olduğu için fazla süt vermiyor. Bu yüzden süt üretimi için bütün hayvanlarımı süt ineğiyle değiştireceğim” şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Hatay depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Hatay Olay  -Güncel Hatay haberleri, Son dakika Hatay haber ve Gelişmeleri. - 15 Ocak 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV